Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

30-lecie Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie

W sobotę, 9-go września dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz Kierownik Działu Zbiorów i Konserwacji Beata Madej, a także Przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu prof. dr hab. Danuta Kisielewicz uczestniczyły w uroczystym jubileuszu 30-lecia Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie.

Instytucja ta jest bardzo ważną placówką dokumentującą i popularyzującą losy polskich oficerów przetrzymywanych w latach II wojny światowej w Oflagu II C Woldenberg (Dobiegniew). Założona w 1987 r. z inicjatywy byłych jeńców tego obozu w baraku niemieckiej komendantury oflagu, jest jednym z nielicznych w Polsce ośrodków, działających w pojenieckich miejscach pamięci. Obok bogatych zbiorów, będącymi darami jeńców, może poszczycić się dziś wsparciem bardzo aktywnego środowiska rodzin byłych jeńców, skupionych w istniejącym od 1998 r. Stowarzyszeniu Woldenberczyków. W związku z jubileuszem Muzeum Woldenberczyków Stowarzyszenie to we współpracy z Urzędem Miejskim w Dobiegniewie wydało monografię Oflag II C Woldenberg – to brzmi jak tajemnica pod red. Wiesława Dembka (więcej o niej na naszym fb).

Jubileuszowe obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Kościele p.w. Chrystusa Króla, odprawiona w intencji Ojczyzny i Woldenberczyków – jeńców Oflagu II C Woldenberg i uświetniona śpiewem chóru „Poznańskie Słowiki”. Oficjalna część obyła się w pobliżu kościoła, na Placu pchor. Tadeusza Starca, przed pomnikiem Żołnierza Polskiego 1939–1945, gdzie przemawiali przedstawiciele władz i jenieckich rodzin, a także gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.

Następnie obchody kontynuowane były na terenie Muzeum Woldenberczyków. Goście mogli zwiedzić ekspozycję, wysłuchać koncertu chóru „Poznańskie Słowiki”, obejrzeć występy miejscowych artystów, wziąć udział w konferencji poświęconej historii Oflagu II C Woldenberg i Muzeum Woldenberczyków oraz podziwiać pokaz musztry paradnej ułanów Lubuskiego Oddziału Kawalerii. Momentem pełnym zadumy w tej części uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy upamiętniającej jeńców oflagu.

wstecz

CMJW jest instytucją kultury Samorządu Województwa Opolskiego,
współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego